Energetyka odnawialna / kontrakty cPPA
Zakupy Energii z OZE
Wraz z rosnącym udziałem Odnawialnych Źródeł Energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zachodzą głębokie zmiany w strukturze wytwarzania, które wymagają nie tylko coraz większych nakładów finansowych na głęboką modernizację infrastruktury przesyłowej, ale powodują również dużą zmienność dobową i sezonową w cenach energii na Towarowej Giełdzie Energii. Energia pochodząca z najbardziej rozpowszechnionych źródeł odnawialnych tzw. energia odnawialna ma stosunkowo niskie koszty wytwarzania, ale jednocześnie źródła te są niesterowalne. Z kolei energia ze stabilnych źródeł węglowych i gazowych jest silnie uzależniona od surowców oraz uprawnień do emisji CO2, których ceny w ostatnich latach wzrosły.
Coraz więcej Organizacji stawia na dywersyfikację swojej strategii energetycznej, aby uniezależnić się częściowo od rynku hurtowego. Wiele podmiotów w związku z nowymi regulacjami oraz ambitnymi planami związanymi z dekarbonizacją dąży do wykorzystania tzw. zielonej energii odnawialnej w możliwie szerokim stopniu. Wieloletnie zabezpieczenie dostępu do zielonej energii oraz skorzystanie z jej stabilnej ceny, możliwe jest poprzez:
- inwestycje we własne źródła wytwórcze (instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazowe, inne),
- zakup energii odnawialnej ze źródła OZE za pośrednictwem umowy cPPA (Corporate Power Purchase Agreement).
Wizualizacja wykonania Zielonej Transformacji z zastosowaniem energii odnawialnej OZE przedstawiono poniżej:
Najczęstsze wyzwania, z jakimi zwracają się do nas Klienci:
- konieczność zabezpieczenia możliwości zakupu energii odnawialnej o niskim śladzie węglowym, przy jednoczesnym jak najlepszym efekcie ekonomicznym,
- brak możliwości budowy własnych źródeł lub budowa jedynie w ograniczonym zakresie ze względu na warunki przyłączeniowe, lub brak dostępnej przestrzeni,
- chęć długoterminowej stabilizacji ceny odnawialnej energii elektrycznej w celu usprawnienia planowania budżetu.
Wyzwania te wiążą się z nowymi kompetencjami dla zespołu zakupowego w Organizacji. Kontrakt cPPA wymaga wielu analiz zarówno po stronie Odbiorcy jak i samego Sprzedawcy energii. Często są to wielomiesięczne rozmowy i negocjacje. Konieczne są nie tylko analizy samego zakupu energii odnawialnej, ale również jej bilansowania przez podmiot zwany w skrócie POB. Jest to wieloletni kontrakt, który dotychczas nie był powszechny na rynku, w związku czym niewielu jest na rynku specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili tego typu postępowania w organizacji Klienta. Wsparcie Audytel S.A. zapewnia doświadczenie i pewność zachowania poprawności procesu i osiągnięcia jak najlepszych możliwych rezultatów.
Strategia Zielonej Transformacji
Efektem współpracy z Audytel S.A. jest przygotowanie kompleksowej Strategii Zielonej Transformacji wraz z wdrożeniem. Usługa doradcza realizowana jest w następujących etapach:
ETAP I: – Raport doradczy
Tworzony dokument ma odpowiedzieć na pytanie jak organizacja Klienta zamierza podejść do nadchodzącej transformacji energetyki. Część odpowiedzi poszukujemy w modelu biznesowym Klienta:
- Czy koszty energii odnawialnej mogą mieć znaczenie dla konkurencyjności produktów lub usług Klienta?
- Jaką wartość może mieć wieloletnia stabilizacja ceny? Jaki okres kontraktu jest dla organizacji optymalny?
- Czy zakupy zielonej energii odnawialnej dla organizacji Klienta będą miały znaczenie?
- W jakim stopniu możliwe i opłacalne jest zabezpieczenie wolumenu zielonej energii w stosunku do łącznego zapotrzebowania na energię?
Strategia zawiera następujące elementy:
- Analizę wieloletniego zapotrzebowania na odnawialną energię elektryczną oraz profil jej zużycia.
- Scenariuszową prognozę rozwoju rynku i zmian cen energii elektrycznej.
- Ocenę podejścia do ryzyka organizacji klienta (w zakresie terminów cyklów budżetowych, wrażliwości organizacji na zmianę ceny energii odnawialnej, możliwości przenoszenia kosztów na Klienta, zgód korporacyjnych, procedur inwestycyjnych).
- Uwzględnienie planów budowy własnych instalacji OZE lub obliczenie uwzględnienia takich inwestycji w przyszłości:
- Parametryzacja wrażliwości modelu biznesowego.
- Wyprowadzenie kluczowych wskaźników finansowy: DCF, IRR, ROI lub inne wymagane przez organizację wskaźniki.
- Wariantową analizę zabezpieczenia ceny z uwzględnieniem własnego wytwarzania (w tym OZE), kontraktów cPPA, zakupów na TGE, wyznaczoną w oparciu o scenariusze.
- Możliwości finansowania strategii i modelu sourcingu rozwiązania.
ETAP II: Zakup energii odnawialnej, wdrożenie warunków Strategii Zielonej Transformacji Energetycznej, negocjacje umów cPPA.
Przedmiotem tej usługi jest przygotowanie postępowań zakupowych dla przyjętego scenariusza strategii oraz udział w negocjacjach:
- Przygotowanie części merytorycznej postępowania, warunków udziału w postępowaniu, kryteriów wyboru oferenta oraz udziela odpowiedzi na pytania dostawców wg. obowiązujących w Organizacji procedur i wymogów dla procesu zakupowego w tym zgód korporacyjnych, wymaganych uzgodnień z działem finansów, działem podatkowym, działem prawnym, itd.
- Opiniowanie wzorów umów, sposobu rozliczeń wyprodukowanej energii odnawialnej oraz bilansowania i zakupu jej brakującej ilości.
- Realizacja procesu wyboru dostawców, dostawcy.
- Udział w negocjacjach jako niezależny doradca.