Nie stawiajmy krzyżyka na operatorach bez infrastruktury…
Na prowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej liście operatorów wirtualnych sieci ruchomych (MVNO) znajduje się 217 podmiotów. Jednak realną działalność operatora wirtualnego prowadzi zaledwie 11 z nich.
– Ta dysproporcja to wynik tego, że wiele podmiotów chciało sobie zabezpieczyć możliwość prowadzenia tego biznesu na wypadek gdyby okazało się, że jest on żyłą złota – zaznacza Emilian Konarzewski, partner w firmie analitycznej Audytel.
Operatorzy lubią bowiem traktować jako użytkownika, każdą sprzedana kartę SIM, ignorując to, że przy użyciu części z nich nie wykonano żadnego połączenia wychodzącego w okresie ostatnich trzech miesięcy, co według dość powszechnej definicji jest warunkiem uznawania karty za aktywną w sieci.
– Ile kart SIM jest rzeczywiście aktywnych nie wie nikt. To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic wszystkich operatorów. A wirtualnych w szczególności – podkreśla Emilian Konarzewski.
(…) głównym czynnikiem warunkującym sukces MVNO jest znalezienie odpowiedniego opakowania dla produktu oraz grupy docelowej, która będzie wierna marce – oponuje Emilian Konarzewski.
Jego zdaniem nie nastąpi co prawda spektakularny wzrost liczby klientów MVNO, ale rynek wirtualnych operatorów komórkowych będzie się jednak rozwijał. Istnieje ku temu wiele powodów. Choćby taki, że operatorzy infrastrukturalni nie są w stanie wygenerować wszystkich możliwych pomysłów na dywersyfikację usług (…)
Puls Biznesu 22.07.2009 'MVNO to wielka zagadka’