Podjęcie działań na rzecz wzrostu efektywności energetycznej wymaga podjęcia wysiłku i często znaczących nakładów finansowych. Celem zwiększenia motywacji do realizacji przedsięwzięć Państwo przygotowuje zachęty ekonomiczne – regularnie przygotowywane są nowe programy mające wspierać opłacalność podejmowania inwestycji. Informacje o rozpoczętych programach znajdują się w szeregu dokumentów, w związku z czym poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o kolejnych projektach.
Białe certyfikaty
Pierwszą, najpopularniejszą formą wsparcia są Świadectwa efektywności energetycznej – białe certyfikaty. Często wspomina się o nich właśnie w kontekście audytu energetycznego przedsiębiorstwa, gdyż dodatkowy nakład pracy konieczny do otrzymania certyfikatu jest niewielki. Konieczne jest zrealizowanie drugiego audytu po realizacji, w celu ustalenia osiągniętego zysku energetycznego po wdrożeniu działania (w przypadku oszczędności do 100 toe nie wykonuje się drugiego audytu). Generalnie wsparcie dotyczy przyszłych oszczędności, jednak do 30 września 2017 roku można zgłosić działania zakończone od 1 stycznia 2014 roku.
Lista działań możliwych do podjęcia jest ograniczona do rozporządzenia ministra – przedsięwzięcia dotyczą m.in. : termomodernizacji, ograniczania strat, wymiany oświetlenia, czy urządzeń o większej mocy – lista jest dość ogólna, w związku z czym można zrealizować własne pomysły.
Konieczne jest bardziej precyzyjne, niż w przypadku audytu energetycznego, obliczenie zysków energetycznych z realizacji – ich osiągnięcie podlega kontroli ze strony URE. Świadectwa są przyznawane dla działań (jednego lub kilku) na rzecz poprawy efektywności energetycznej przy planowanej oszczędności energii większej niż 10 toe w ciągu roku. Certyfikat może być wydany przed lub po zrealizowaniu działania. Podstawą otrzymania świadectwa jest zgłoszenie wniosku do URE, który zostaje rozpatrzony w ciągu 45 dni, inaczej niż we wcześniejszych latach nabór prowadzony jest przez cały czas. Certyfikaty są towarem giełdowym.
Obowiązek posiadania odpowiedniej liczby świadectw leży po stronie podmiotów zobowiązanych, które poprzez umarzanie certyfikatów za rok wcześniejszy do 30 czerwca każdego roku, realizują dalszą część ustawy. Wartość certyfikatu jest naturalnie ograniczona przez wysokość opłaty zastępczej – alternatywnego sposobu realizacji obowiązku, która za 2017 rok wynosi 1500 PLN.
Programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programy priorytetowe, w ramach których można w najbliższym czasie złożyć wnioski na wsparcie działań – część z nich dotyczy pomocy bezzwrotnej, inne pożyczek celowych:
- Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych – program dedykowany dla jednostek wytwarzania energii. Oferowane jest: a. wsparcie budowy nowej, rozbudowę lub modernizację istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej; b. modernizacje lub rozbudowy istniejących źródeł wytwarzania energii o źródło geotermalne. c. Możliwe jest również wykonanie lub rekonstrukcja otworu, pod warunkiem, że nie będzie to otwór badawczy. Wnioski zbierane są do 30 czerwca 2017 roku. Dofinansowanie zostanie przyznane w jednej z postaci: • środków NFOŚiGW w zamian za udziały lub akcje. – wsparcie mogą otrzymać spółki akcyjne lub z o.o. Minimalna kwota wsparcia to 3 mln zł, w ciągu 15 lat obrotowych NFOŚiGW musi wycofać środki. • w formie pożyczek od 1 mln do 90 mln zł, na okres do 15 lat.
- Samowystarczalność energetyczna Program jest planowany do wdrożenia od 4 kwartału 2017 roku. Dokładne parametry i warunki nie są jeszcze określone.
- Bocian – Rozproszone, odnawialne źródła energii Program ten jest planowany do wdrożenia w najbliższym czasie – nabór wniosków powinien rozpocząć się w IV kwartale 2017 roku. Wcześniejsza edycja była dedykowana dla przedsiębiorców, możliwe było otrzymanie pożyczek na budowę, rozbudowę lub przebudowę technologii odnawialnych w określonym zakresie mocy.
- Program „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasoboszczędnej gospodarki” i jego elementy.
Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisk w ramach I osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020
Zmniejszenie emisyjności gospodarki Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorcy, którzy podejmą działania inne, niż podlegające uzyskaniu białych certyfikatów. Generalnie, celem programu jest zmniejszenie emisji (warunkiem udziału jest zmniejszenie zużycie surowca pierwotnego na produkcję energii finalnej o co najmniej 5%). Grupy przedsięwzięć wspieranych obejmują dwa obszary: • Zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, • Ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery: z działalności przemysłowej i źródeł spalania. Nabór wniosków kończy się 30 czerwca 2017 roku.
Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze Realizacją mogą zostać objęte istniejące przedsiębiorstwa/zakłady
Wsparcie dotyczy przedsięwzięć dotyczących budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci ciepłowniczej dystrybucyjnej lub przesyłowej. Warunkiem jest spełnienie definicji efektywnego systemu ciepłowniczego, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się jedno z poniższych źródeł energii w ilości równej co najmniej: • 50 % energii ze źródeł odnawialnych, • 50 % ciepła odpadowego, • 75 % ciepła pochodzącego z kogeneracji, • Po 50 % energii i ciepła z kogeneracji. Dofinansowanie będzie udzielane w formie pożyczki do 85% kosztów. Nabór wniosków trwa do 30 czerwca 2017 roku.
WRUM – Wsparcie rozwoju niskoemisyjnych usług transportowych Nabór wniosków rozpocznie się w II kwartale 2017 roku
Program zostanie wdrożony po raz pierwszy, w związku z tym nie ma jeszcze żadnych wiążących informacji o jego przebiegu i celach. Z informacji udzielanych przez NFOŚiGW wynika, że beneficjentami mają być miasta i podmioty celowe m.in. realizujące zadania transportu publicznego. Zakres inwestycji ma objąć inwestycje w autobusy i pojazdy elektryczne dla administracji oraz infrastrukturę niezbędną do ich obsługi, inteligentne systemy transportowe i szkolenia kierowców.
Efektywne energetycznie systemy oświetleniowe Nabór wniosków rozpocznie się w IV kwartale 2017 roku
Program zostanie wdrożony po raz pierwszy, w związku z tym nie ma jeszcze żadnych wiążących informacji o jego przebiegu i celach.