WARSZAWA (12 marca 2015 r.) Podczas briefingu raportu firmy analityczno-doradczej Audytel SA (Audytel) zaprezentowano wyniki najnowszego badania dotyczącego możliwości zwiększenia konkurencji na rynku energii elektrycznej.
Realne ceny energii elektrycznej w Polsce są jednymi z najwyższych w UE. Co więcej sytuacja geopolityczna i uwarunkowania regulacyjne mogą wpłynąć na ich podwyżkę w nadchodzących latach. Sytuację gospodarstw domowych i przedsiębiorstw może poprawić tylko „zdrowa ręka rynku”…
Średni udział kosztów energii w budżetach gospodarstw domowych wynosił w 2011 r. w UE 4,5%. W Polsce ten wskaźnik sięgał 9,1%, wyższy był jedynie na Słowacji (10,9%). Takie dane wskazują, że polityka energetyczna prowadząca do wzrostu cen energii będzie miała podwójnie negatywny wpływ na sytuację Polski: zwiększy wysokie koszty energii w budżetach domowych i dodatkowo pogorszy konkurencyjność przemysłu – nie tylko względem krajów spoza UE, ale także wobec krajów bogatszych wewnątrz UE.
– Jednym z elementów polityki energetycznej państwa, który bezpośrednio wpływa na ceny oraz zakres oferty dla odbiorców końcowych, powinna być stymulacja rozwoju konkurencji na rynku energii elektrycznej – powiedział Grzegorz Bernatek, analityk Audytela i jeden ze współautorów analizy. – W trakcie badań zidentyfikowaliśmy liczne bariery, które aktualnie ten rozwój uniemożliwiają.
Analizy Audytela wykazały, że głównym problemem jest brak możliwości stworzenia konkurencyjnej cenowo oferty na kompleksową sprzedaż energii elektrycznej ze względu na przenoszenie w całości kosztów opłat dystrybucyjnych na alternatywnych sprzedawców energii (brak rabatu hurtowego) dla usług oferowanych na bazie Generalnej Umowy Dystrybucji dla Umowy Kompleksowej (GUD-K). W raporcie opisano także przypadki stosowania przez Operatorów Systemów Dystrybucji (OSD) obstrukcji względem alternatywnych sprzedawców energii, tj. działań utrudniających podpisywanie umów z klientami oraz późniejsze świadczenie usług, a także oferowanie podmiotom z własnych grup kapitałowych lepszych warunków współpracy niż alternatywnym sprzedawcom energii (naruszenie zasady niedyskryminacji).
– Likwidacja barier w rozwoju konkurencji daje szanse na obniżenie rachunków średnio o 1,69% w perspektywie 2020 r. – powiedział Tomasz Dobkowski, prezes Audytel i współautor raportu. – Gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy w okresie 2015-2020 mogliby zaoszczędzić 7 mld zł.
Bilans dobrobytu społecznego dla scenariusza rozwoju konkurencyjnego, przekracza 5 mld zł. Zniesienie barier rozwoju konkurencji na rynku energii elektrycznej mogłoby stać się dodatkowym impulsem do polepszenia jakości obsługi i zakresu oferty dla klientów, a średnioterminowo także do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki – powiedział Grzegorz Bernatek.