Raportowanie ESG i Taksonomia
Raportowanie ESG (environmental, social and governance) to raportowanie zrównoważonego rozwoju, niefinansowe. Obejmuje ono ujawnienie informacji o zarządzaniu przez firmę obszarami związanymi z obszarami środowiskowymi, społecznymi oraz dotyczącymi ładu korporacyjnego.
Kto musi raportować ESG?
- Firmy, które były zobowiązane do raportowania tzw. CSR czyli pozafinansowego, które spełniają min. dwa wymagania z trzech:
- Zatrudniające powyżej 500 pracowników.
- Powyżej 85 mln zł sumy finansowej.
- Lub mające 170 mln przychodów netto (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i informacji na temat różnorodności).
- Firmy działające w obszarach finansowania, które od marca 2021 muszą raportować również ze względu na dyrektywę SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation).
- Firmy i instytucje objęte wymaganiami Taksonomii (rozporządzeniu delegowanym Komisji Europejskiej do Rozporządzenia 2020/852).
Czym jest taksonomia i jakie kryteria stanowią o uznaniu inwestycji za zrównoważoną środowiskowo?
Taksonomia jest systemem jednolitej klasyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ma ona ułatwić identyfikację i klasyfikację inwestycji wspierających zrównoważony rozwój, wyznaczając warunki, jakie musi spełniać działalność gospodarcza/inwestycja, aby została zakwalifikowana jako zrównoważona.
Wnosi znaczący wkład w realizację celów środowiskowych:
- Łagodzenie (mitygacja) skutków zmian klimatu.
- Adaptacja do zmian klimatu.
- Zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich.
- Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
- Zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola.
- Ochrona i odbudowa bioróżnorodności ekosystemów:
- Nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych.
- Zapewnia minimum gwarancji dotyczących zabezpieczenia społecznego i zarządzania.
- Spełnia techniczne kryteria kwalifikacji.
Co oferujemy
- Wykonanie kompleksowej strategii zrównoważonego rozwoju dla Organizacji.
- Identyfikację i wskazanie wskaźników wymaganych dla branży w Taksonomii UR w celu stwierdzenia zgodności równoważności inwestycji zgodnie z prawem UE dla inwestycji nowych i planowanych.
- Analizę i ocenę wskaźników środowiskowych wraz ze wskazaniem sposobów ich poprawy.
- Wdrożenie Strategii Dekarbonizacji poprzez wsparcie w wyborze dostawców energii odnawialnej w modelach cPPA.
- Wykonanie elementów raportowania ESG uwzględniających obszary dekarbonizacji i efekty osiągnięte w wyniku wdrażania Strategii Dekarbonizacji.
Co zyskujesz raportując ESG:
- Dostęp do wiedzy i umiejętności ekspertów.
- Uniknięcie potencjalnych błędów/ wyeliminowanie ryzyk wynikających z doświadczenia Audytela i szerokiego spojrzenia na problem; komfort psychiczny wynikający z uporządkowania procesu oraz przewidywalności, proces jest audytowalny.
- Terminową realizację raportowania.
- Oszczędność czasu i pieniędzy.
- Zaufanego doradcę, który zrealizuje obowiązki nie tylko w zakresie ESG ale również innych aspektów środowiskowych jak np. carbon footprint ( C-F) i mającego doświadczenie w realizacji strategii dekarbonizacji u klientów o różnych wielkościach zapotrzebowania na energię i media energetyczne.