Doradztwo biznesowe | Rozwój biznesu
Skuteczność realizacji celów stawianych organizacjom i zespołom to kluczowe zagadnienie biznesowe. Zdecydowana większość właścicieli firm i ich zarządy nieustannie poszukują sposobów prowadzących do maksymalizacji przychodów i zysków.
- Jak zrealizować budżet?
- Jak osiągnąć zakładane wpływy?
- Jak wprowadzić na rynek nowe produkty/usługi?
- Jak zweryfikować poprawność wybranej strategii?
- Jak poprawić marżowość, konwersje, wskaźniki?
- Jak zbudować najlepsze standardy pracy?
- Jak skutecznie rekrutować pracowników, jak utrzymać najlepszych?
- Jak reagować na zmiany rynkowe?
To tylko przykładowe pytania zespołu rozwoju biznesu, na które wspólnie z naszymi klientami nie tylko znajdujemy odpowiedź, ale też projektujemy działania i pomagamy skutecznie wdrożyć je w życie. Ideą naszej pracy związanej z doradztwem biznesowym jest kompleksowe poszukiwanie możliwości rozwoju biznesu w organizacjach naszych klientów. Docieramy do faktycznych przyczyn problemów i budujemy najbardziej prawdopodobne hipotezy zmierzające do poprawienia sytuacji. Weryfikujemy je tak szybko, jak to możliwe: skuteczne wdrażamy w życie, a te gorsze natychmiast korygujemy.
Zagadnienie, jak rozwijać swój biznes najczęściej porównujemy do pracy lekarzy: podstawą jest dobra diagnoza, bez której nie ma mowy o skutecznym leczeniu. Działamy systemowo. Efektem naszej pracy jest „wyleczona” organizacja gotowa do realizacji założonych celów, z dobrze dobraną strategią, opisanymi taktykami i standardami działania, z gotowymi do realizacji tych zadań menedżerami i pracownikami.
W ramach naszej pracy z klientami korzystamy z najlepszych praktyk, doświadczenia zespołu konsultantów, ale przede wszystkim wnikliwie i z uwagą analizujemy wszelkie dane pochodzące od naszych klientów. Nasza siła polega na umiejętności dobierania najlepszych scenariuszy działania do zastanej sytuacji klienta i łączenia jej z oczekiwaniami klientów. Bez ich wiedzy i pełnego zaangażowania nasze doradztwo biznesowe nie będzie efektywne. Najlepszy nawet lekarz nie wyleczy pacjenta, jeśli ten nie będzie realizował zaleceń, przyjmował leków, stosował wskazówek i rekomendacji.
Etapy rozwoju firmy – jak działamy?
- Warsztat strategii rozwoju biznesu
Zaczynamy od warsztatu, w którego trakcie dokonujemy wstępnej diagnozy: weryfikujemy cele, precyzujemy strategię, przyglądamy się taktykom i standardom działania, sprawdzamy systemy i narzędzia wspierające. Omawiamy z klientami znaczenie poszczególnych elementów i definiujemy ewentualną lukę na dwóch poziomach: ilościowym i jakościowym. Sprawdzamy, które elementy zostały zdefiniowane i działają prawidłowo, które trzeba skorygować, które zdefiniować od nowa. Precyzyjnie określamy oczekiwania klienta i opisujemy czynniki sukcesu. W trakcie warsztatu budujemy wstępne hipotezy do weryfikacji w dalszych etapach i określamy bardzo wstępny zakres prac.
- Analiza zasobów
To etap, w którym analizujemy wszelkie dane: wyniki, konwersje, wskaźniki itd. Sprawdzamy też kompetencje menedżerów i pracowników. Określamy poziom niezbędny do realizacji zakładanych celów, a następnie porównujemy go z faktycznym, zastanym w organizacji. To etap, w którym sprawdzamy też „rabialność” zakładanych celów. Bardzo rygorystycznie weryfikujemy kluczowe zasoby: czas, ludzie (ich kompetencje) i pieniądze. Kluczowa pułapka, w którą wpadają nasi klienci to życzeniowe podejście do realizacji celów i zadań. Szczególnie czas jest tu zasobem wrażliwym na ten mechanizm.
- Projektowanie strategii
Na bazie dokonanej diagnozy projektujemy najlepszą możliwą strategię. Możliwe są dwa podejścia: udoskonalenie istniejącej lub projektowanie zupełnie nowej strategii. Wybór ścieżki zależy o całościowej analizy sytuacji rynkowej naszych klientów. Oprócz tych dwóch podejść możliwe jest trzecie: miks obu. Krótkoterminowo poprawiamy istniejące strategie, jednocześnie planując dużą zmianę systemową. Zmieniająca się dynamicznie rzeczywistość sprawia, że nierzadko zaprojektowana zmiana, zanim zostanie skutecznie wdrożona, już wymaga korekty i udoskonalenia.
- Projektowanie standardów działania
To etap, w którym projektujemy bardzo szczegółowe standardy działania poszczególnych zespołów, a w ich ramach menedżerów i pracowników z uwzględnieniem ról i zadań na poszczególnych stanowiskach. Nasze motto: wiedzieć co robić, robić to, robić skutecznie tak często, jak to możliwe, ilustruje wagę wiedzy, umiejętności i powtarzalności w realizacji zadań. Istotą skuteczności działania jest wykonywanie zadanej ilości czynności w optymalnej jakości. Standardy działania podpowiadają pracownikom i menedżerom, jakie i jak mają wykonywać zadania. Dobrze zaprojektowane standardy zostawiają przestrzeń na kreatywność i rozwój kompetencji pracowników, a w konsekwencji wzrost ich efektywności.
- Wdrożenie strategii
Wielu naszych klientów zgłasza problemy ze skutecznością wdrożenia zaplanowanych strategii. Pomagamy zatem nie tylko w etapie projektowania, ale też we wdrażaniu pomysłów w życie. W tym obszarze doradztwa biznesowego nie stronimy od wsparcia naszych klientów we wszystkich elementach od rekrutacji pracowników poczynając, a na świętowaniu sukcesów kończąc. Skuteczność wdrożenia to nierzadko żmudna praca u podstaw: codzienne weryfikowanie realizacji założonych strategii, taktyk i standardów. To kwintesencja operacyjnej pracy menedżerskiej. W tym obszarze również służymy pomocą – wspieramy menedżerów, budując z nimi standardy ich pracy, których celem jest skuteczne egzekwowanie zadań wśród swoich pracowników.
Redukcja churnu
Przykład realizacji:
Klient – Firma oferująca system informatyczny do obsługi klientów. Firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, jeden z kluczowych graczy na rynku.
Zadaniem Audytel SA w projekcie było:
- Weryfikacja standardów działania zespołów sprzedażowych i obsługowych.
- Analiza i ewentualna korekta istniejących procesów biznesowych.
- Weryfikacja kanałów sprzedaży.
- Wdrożenie niezbędnych korekt w powyższych obszarach.