Zarządzanie zakupem energii
Zakup energii elektrycznej w organizacji
Istnieją dwie możliwości zakupu energii elektrycznej dla przedsiębiorstwa.
Standardowa, polegająca na korzystaniu z taryfy, gdzie podpisujemy umowę ze sprzedawcą (np. Tauron, PGE, Enea) i mamy jedną cenę przez cały rok (w zależności od taryfy – ceny te mogą różnić się między sobą w poszczególnych godzinach doby, ale znamy je w momencie podpisywania umowy i możemy z dużym prawdopodobieństwem obliczyć koszt zakupu energii na kolejne kilka miesięcy).
Druga opcja to zakup energii na rynku hurtowym energii elektrycznej – na Towarowej Giełdzie Energii. W tym wypadku również podpisujemy umowę ze sprzedawcą (np. Tauron, PGE, Enea), ale w momencie podpisywania umowy nie znamy ceny energii. Możliwe do kupna są różne kontrakty – np. kontrakt na cały rok 2021 lub na cały czerwiec 2021. Możemy je dowolnie łączyć i kupować energię do momentu, gdy kupimy tyle energii, ile potrzebujemy.
Energię należy zakupić zawsze przed pierwszym dniem dostawy danego kontraktu.
Kontrakt na czerwiec 2021 możemy kupować do końca maja 2021.
Ceny kontraktów na Towarowej Giełdzie Energii zmieniają się każdego dnia, więc warto śledzić ich ceny, oceniać sytuację rynku i kupić energię wtedy, gdy ma ona najniższą cenę.
Całym procesem, polegającym na analizie rynku i wskazaniem optymalnego momentu na zakup energii zajmuje się Audytel.
Przeprowadzamy również proces polegający na zmianie sposobu kupna energii – z taryfy na zakup na rynku hurtowym.
Jak wspieramy klientów w ramach strategii energetycznej?
W naszych analizach bierzemy pod uwagę punkt widzenia klienta. Dostrzegamy płynące do niego sygnały z otoczenia, skupiamy się na sprawach naprawdę istotnych, w celu osiągnięcia widocznych korzyści.
Zdajemy sobie sprawę z faktu, jak ważny dla przedsiębiorstwa jest zakup energii elektrycznej. Duża zmienność cenowa na rynku powoduje, że wybór momentu zakupu w dużej części rzutuje na wyniku finansowym firmy.
Jak wygląda zakup energii w czasie epidemii?
W związku z epidemią koronawirusa zmieniły się potrzeby zarządów przedsiębiorstw. Jeszcze większe niż zwykle znaczenie ma obniżanie kosztów działalności w celu utrzymania płynności i ciągłości funkcjonowania. W trosce o Państwa wyniki, dzięki doświadczeniu naszych ekspertów gwarantujemy profesjonalne doradztwo w zakresie zakupu energii elektrycznej oraz zadowolenie akcjonariuszy widzących pozytywny efekt tych działań.
Co zyskujesz zarządzając zakupem energii
-
- Nowy model zakupu energii – jest to wprowadzenie do organizacji korzystniejszego modelu, a tym samym zysk dla klientów, którzy kupowali dotychczas cały wolumen w jednym typie kontraktu (np. tylko roczne).
- Niższe koszty działalności – w dobie koronawirusa ważne jest obniżenie kosztów działalności. W ramach usługi zapewnimy pomoc w zakresie zoptymalizowania ceny zakupu energii.
- Dostosowanie do indywidualnych potrzeb – nie tylko w zakresie finansowym. W procesie tworzenia strategii przygotowujemy uzasadnienie rynkowe podejmowanych decyzji, aby klient miał pewność ich słuszności.
- Skuteczność – usługa nie jest jednorazowym wskazaniem drogi do kupna energii elektrycznej. Jest to proces ciągły, w którym omawiamy z klientem naszą propozycję, słuchamy uwag, wprowadzamy modyfikacje, wyjaśniamy wątpliwości.
- Profesjonalny zespół – posiadamy doświadczenie w prowadzeniu działań dotyczących zakupu energii elektrycznej. W naszym zespole dysponujemy ekspertami z wieloletnim doświadczeniem w zakresie obrotu hurtowego.