Korzyści migracji do chmury Microsoft Azure

Wyślij link znajomemu

Microsoft Azure jest platformą chmurową, która z roku na rok zyskuje na popularności. Korzystają z niej firmy, które od początku działalności decydują się na przetwarzanie i składowanie danych w chmurze, jak i firmy, które do chmury chcą zmigrować swoje zasoby. Migracja może się odbywać np. poprzez całkowite przeniesienie lub, co często jest rozwiązaniem bardziej korzystnym, skorzystanie z tzw. chmury hybrydowej. Umożliwia ona połączenie chmury prywatnej i publicznej, będąc oddzielnymi jednostkami, jednak umożliwiając wspólną przenośność danych i aplikacji.

Usługi chmurowe – statystyki

Według badań OVHcloud oraz Intela, pod koniec 2021 roku z usług chmurowych korzystało w Polsce 59% firm. Jest to wzrost o 7% wobec roku 2020. Jednocześnie coraz więcej firm planuje migrację do chmury.[1] Pandemia oraz coraz powszechniejsza praca zdalna zwiększyła zainteresowanie platformami chmurowymi. Dodatkowo rosnące koszty energii oraz personelu powodują, że firmy szukają sposobów na oszczędności.

Zalety usług w chmurze

Niewątpliwą zaletą korzystania z usług chmurowych jest elastyczność oraz skalowalność. Użytkownik nie musi posiadać własnej serwerowni i jej rozbudowywać. Dostępność zasobów fizycznych zlokalizowanych w wyspecjalizowanych data center powoduje, iż użytkownik w prosty sposób jest w stanie zwiększyć lub zmniejszyć swoje zasoby sprzętowe a tym samym wydajność dla swoich aplikacji.  

Chmura obliczeniowa – wygodna forma rozlilczeń

Model płatności pay-as-you-go daje możliwość większej kontroli zarówno nad sprzętem jak i wydatkami. Użytkownik płaci wówczas za te usługi, z których rzeczywiście korzysta. W ramach zachęty, Microsoft oferuje część usług bezkosztowo i/lub koszty naliczane są dopiero po przekroczeniu limitu  lub upłynięcia terminu darmowych usług. Należy jednak pamiętać, że usługi te mogą się wiązać z dodatkową opłatą za niezbędne powiązane usługi np. za transfer danych z Microsoft Azure. Obecnie Microsoft oferuje niemal 30 takich usług, z których klient może skorzystać „bezpłatnie”.

 

Doradztwo wdrożenia chmury

Należy pamiętać, że zarówno przeniesienie swoich zasobów do chmury, jak i rozwój systemu lub aplikacji od razu w chmurze, może wiązać się z pewnymi problemami. Mogą to być problemy personalne spowodowane brakiem odpowiednie wykwalifikowanej kadry w firmie. W takim przypadku zaleca się skorzystanie z pomocy firm partnerskich Microsoft oraz firm doradczych, mających doświadczenie w zakresie rozwiązań chmurowych.

Pomimo licznych zalet, należy przyjrzeć się także wadom rozwiązań chmurowych. Należą do konieczność kontrolowania kosztów ponoszonych na poszczególne usługi. Pomimo możliwości ustawień alertów na platformie Azure, należy zwracać uwagę na to, czy obecnie firma nie płaci za funkcjonalności, które  w danej chwili nie są używane. Również należy mieć świadomość dotyczącą bezpieczeństwa naszych danych i samemu o nie zadbać, a nie ufać w 100% deklaracjom dostawców. Może to wiązać się dodatkowymi kosztami, które trzeba brać pod uwagę stawiając swoją aplikację w chmurze obliczeniowej.

Wiele wskazuje jednak na to, iż popularność usług chmurowych będzie w najbliższych czasach rosła, o czym świadczą kolejne zapowiedzi o budowach data center w Polsce, oraz dynamiczny rozwój usług przez największych dostawców chmury jakim jest Google, Amazon czy Microsoft.

 

Autor: Robert Gołębiewski

Źródło: https://ictmarketexperts.com/