Krajowe Ramy Interoperacyjności to jedna z najważniejszych inicjatyw w obszarze informatyki w administracji publicznej, wyznaczająca standardy w zakresie architektury i bezpieczeństwa systemów IT. Obejmuje wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne posiadające lub uruchamiające systemy teleinformatyczne i rejestry. Warto też wspomnieć, że rozporządzenie obliguje kierownictwo podmiotu publicznego do przeprowadzenia okresowego audytu w zakresie bezpieczeństwa informacji.
Szansa?
Dzięki wdrożeniu KRI spodziewane jest zwiększenie możliwości komunikacji, a co za tym idzie poprawa jakości działania oraz podniesienie standardu realizowanych zadań. Sukces jest możliwy jednak dopiero wtedy, kiedy zalecenia zostaną wdrożone powszechnie, a KRI staną się realnym standardem. Wdrożenie zasad KRI podniesie również poziom bezpieczeństwa.
Zagrożenie?
KRI niesie szereg zagrożeń wynikających ze złożoności zagadnienia. Z konieczności napisane jest dosyć hermetycznym językiem, charakterystycznym dla środowisk związanych z elektronicznym przetwarzaniem danych. Sukces wdrożenia KRI w organizacji zależeć będzie od umiejętnej współpracy osób odpowiadających za pracę merytoryczną urzędu, za informatykę i telekomunikację oraz za bezpieczeństwo przetwarzania i przechowywania informacji.
Partnerstwo
Jako profesjonaliści wiemy, że wypełnienie wymagań KRI będzie wymagało dużego wysiłku wszystkich zaangażowanych w ten projekt osób. Mając bogate, wieloletnie doświadczenie we wspieraniu instytucji publicznych w zarządzaniu zmianami, przeprowadzliśmy bezpłatne szkolenie on-line, podczas którego omówiono najistotniejsze aspekty – szanse i zagrożenia – związane z Rozporządzeniem. Wierzymy, że to szkolenie było praktycznym uzupełnieniem posiadanej wiedzy na temat KRI, a być może przybliżyło niejasne dla Państwa zagadnienia zawarte w Rozporządzeniu.