Analiza Audytela: Wpływ regulacji stawek MTR na rynek telefonii komórkowej w Polsce.

Wyślij link znajomemu
Prezentacja2UKE
fot.: audyteladmin

Audytel przygotował na zlecenie Prezesa UKE analizę wpływu regulacji stawek MTR oraz ich asymetrii na rozwój polskiego rynku telekomunikacyjnego.

Raport dotyczący regulacji stawek MTR opracowany został z wykorzystaniem danych rynkowych z lat 2003-2009 oraz wyników prognozowanych  na rok 2010. Z badania wynika, że wdrożenie harmonogramu obniżek MTR wpłynęło korzystnie na poziom konkurencji na rynku (przyczyniło się do m.in.: spadku cen detalicznych, obniżyło bariery rozwoju usług, zwiększyło innowacyjność usługową). Wprowadzona asymetria MTR ułatwiła rozpoczęcie działalności przez nowych operatorów (głównie P4). W efekcie konsumenci odnieśli łączne korzyści w wysokości ok. 20 mld zł.

Analizy ilościowe wykazały silną korelację wysokości stawek MTR i cen detalicznych – ceny detaliczne spadały w ślad za obniżeniem się stawek MTR. Nie stwierdzono na rynku polskim przewidywanego przez inne firmy analityczne efektu tzw. „łóżka wodnego”, czyli wzrostu cen detalicznych jako reakcji operatorów na spadek cen hurtowych. Raport rekomenduje Prezesowi UKE kontynuowanie polityki obniżania stawek MTR i utrzymywania asymetrii dla nowo wchodzących MNO co najmniej do końca 2012 r.

Pełny raport znajduje się na stronach UKE:

https://www.uke.gov.pl/