Tytułowe zagadnienie nie pojawia się zbyt często na agendzie dyrektorów IT czy zarządów firm, ale jeżeli już się pojawi, to zazwyczaj staje się nadzwyczaj pilne. Inwestycje we własne datacenter należą bowiem do największych i najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć w zakresie infrastruktury IT. Wyzwania jakie się z tym wiążą wynikają ze skali oraz z tego, że budowa datacenter wymaga unikalnych kompetencji na wszystkich etapach: od definicji wymagań biznesowych poprzez feasibility study, opracowanie projektu aż po samą budowę i operowanie gotowym obiektem.
Część klientów z założenia rezygnuje z budowy własnego datacenter na rzecz kolokacji lub nawet migracji do technologii cloud. Jednak dla większości klientów decyzja ta wcale nie jest oczywista i wymaga pracochłonnych i kosztownych analiz.
Odpowiedzią na potrzeby tej grupy klientów jest pakietowa usługa Audytela obejmująca oszacowanie kosztów budowy i TCO własnego datacenter oraz porównanie z kosztami odpowiadającej mu usługi kolokacyjnej. Produktem usługi jest raport zawierający wariantową analizę kosztów oraz praktyczne rekomendacje uwzględniające potrzeby Klienta.
Oszacowanie kosztów budowy datacenter – podejście benchmarkowe
Ocena kosztów inwestycji w budowę nowego datacenter jest zagadnieniem złożonym, gdyż na ogół wymaga sporządzenia obszernego kosztorysu i śledzenia cen specjalizowanych urządzeń i wyposażenia. Alternatywna metoda wyceny, opracowana przez Audytel, opiera się na obserwacji faktu, że koszty inwestycji w datacenter (pomijając koszt działki) kształtują w zasadzie trzy czynniki: powierzchnia serwerowni, doprowadzona moc elektryczna i wymagany poziom bezpieczeństwa. Koszty wszystkich systemów będą w dużym stopniu pochodną tych trzech wielkości. Sporządzając odpowiedni benchmark rzeczywistych kosztów poniesionych przy budowie podobnych obiektów można z dobrą dokładnością oszacować koszty nowej inwestycji.
Analiza danych zebranych przez Audytel wskazuje, że koszty jednostkowe budowy datacenter o średniej skali (jak na rynek polski) to jest o powierzchni kolokacyjnej od 500 do 2000 m2 wynoszą od około 12 do 53 tys. zł w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni kolokacyjnej. Tak duży rozrzut kosztów jednostkowych jest charakterystyczny zwłaszcza dla mniejszych obiektów i wskazuje na dużą zależność kosztów od programu funkcjonalnego i poziomu bezpieczeństwa – dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór grupy odniesienia.
Nieco mniejszy rozrzut wykazują koszty 1kVA mocy doprowadzonej do datacenter – tu cena spada liniowo wraz za wzrostem mocy, by wzrosnąć ponownie dla dużych wartości mocy. Dobierając odpowiednio grupę odniesienia i zestawiając ze sobą te dwa benchmarki jesteśmy w stanie, dla zadanych parametrów mocy i powierzchni, oszacować koszt budowy datacenter z dokładnością ok 25-30%.
Ankieta Wstępna
Pierwszym etapem projektu jest zdefiniowanie wymagań klienta odnośnie przyszłego datacenter. Zadanie to ułatwia ankieta wstępna, która pozwala na elastyczne określenie zakresu podstawowych parametrów: powierzchni, zasilania, poziomu bezpieczeństwa i innych wymagań. Sugerowany horyzont planowania dla usług datacenter wynosi 10 lat, ale na życzenia klienta może być zmodyfikowany.
Raport Końcowy
Raport końcowy zawiera dane z rynku polskiego oraz wyniki symulacji kosztów wraz z komentarzem analitycznym.
- Charakterystyka i prognoza rozwoju polskiego rynku usług datacenter
- Charakterystyka grupy odniesienia
- Prognoza kosztów budowy i operowania datacenter o zadanej powierzchni i mocy oraz klasie bezpieczeństwa
- Prognoza kosztów usług datacenter o zadanym zakresie
- Analiza wrażliwości TCO datacenter i TCO usługi kolokacyjnej w zależności od parametrów definiujących wymagania dla usługi kolokacji/datacenter
- Komentarz analityczny
- Rekomendacje dla klienta
Dane rynkowe zawarte w raporcie
- Lista dostawców i wielkości obiektów datacenter
- Benchmark cen 1 m usług kolokacyjnych
- Prognoza ceny hurtowej ceny 1 m kolokacji do 2016 r.
- Benchmark kosztów budowy datacenter w zależności od powierzchni kolokacyjnej
- Benchmark kosztów budowy datacenter w zależności od zainstalowanej mocy