Ceny doręczeń listowych pół roku po uwolnieniu rynku

Wyślij link znajomemu

Logistyka – komentarz Audytela na temat sytuacji na rynku (sierpień 2013)

Minęło ponad pół roku od pełnej liberalizacji rynku pocztowego. Polska, jako jeden z jedenastu krajów Unii Europejskiej, otworzyła rynek wraz z końcem 2012 roku, wprowadzając do krajowego porządku prawnego III Dyrektywę Pocztową. Obecnie Poczta Polska SA oraz niepubliczni operatorzy pocztowi realizują usługę doręczeń (m.in. przesyłek listowych i kurierskich) w rozumieniu Ustawy z 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe. Liberalizacja rynku doprowadziła do realnej konkurencji cenowej między dostawcami. Równie ważne dla klientów okazują się także różnorodność i dopasowanie trybów i czasów doręczeń.

Klient biznesowy, chcący nadać list o wadze 400 g w kopercie DL do innego miasta na terenie Polski, może skorzystać z opcji wysłania go jako przesyłki listowej, korzystając z usługi Poczty Polskiej lub niepublicznych operatów pocztowych. Jeśli jest to list nierejestrowany (zwykły), nadawany w trybie ekonomicznym, to różnice pomiędzy ofertami cenowymi różnych operatorów mogą wynosić nawet około 2 zł. Deklarowany czas doręczenia wynosi od 3 do 4 dni roboczych. Możliwe jest skrócenie czasu doręczenia przesyłki listowej za dodatkową opłatą. Różnice w cenie za szybsze doręczenie listu sięgają około 0,5 zł. Termin doręczenia skraca się wtedy od 1 do 2 dni roboczych.

Usługodawcy oferują opcję zwiększenia bezpieczeństwa realizacji doręczenia poprzez rejestrację przesyłki listowej przy zachowaniu „ekonomicznego” terminu doręczenia. Usługa popularnie nazywana dotąd „przesyłką poleconą” jest oferowana zarówno przez Pocztę Polską, jak i niektórych operatorów niepublicznych. Rejestracja przesyłki oznacza przyjęcie i doręczenie za pokwitowaniem w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniem oraz ubytkiem zawartości. Różnice w dopłatach za rejestrację przesyłki listowej wahają się nawet do 0,7 zł za jedną przesyłkę.

Ceny za przesyłki listowe, oferowane przez firmy kurierskie, nie są w stanie osiągnąć tak niskiego poziomu jak w Poczcie Polskiej i u niepublicznych operatorów pocztowych . Nadając list w „kopercie do 1 kg” jako przesyłkę kurierską, klient kupuje: bepośredni odbiór przesyłki od nadawcy, śledzenie od momentu nadania do doręczenia, doręczenie w gwarantowanym terminie, doręczenie bezpośrednio do rąk adresata (lub osoby uprawnionej) oraz uzyskanie pokwitowania odbioru w formie elektronicznej lub pisemnej. Koszt doręczenia przesyłki kurierskiej do 1 kg bez rabatów kosztuje średnio 30 zł netto. Istnieje możliwość uzyskania znacznych rabatów w zależności od miesięcznej skali nadawanych przesyłek oraz deklarowanych obrotów – rabat może sięgnąć nawet kilkadziesiąt procent. Termin doręczenia wynosi standardowo dla firm kurierskich jeden dzień roboczy od momentu nadania.

Według prognoz Audytela stawki za przesyłki listowe w warunkach rozwijającej się konkurencji będą się stopniowo obniżać. Natomiast zaprawione w długoletniej walce o klienta firmy kurierskie będą raczej koncentrować się na wzroście pewności i jakości doręczeń, niż na wyniszczającej walce cenowej.

 


Warning: file_put_contents(//wp-content/cache/comet-cache/cache/https/audytel-pl/ceny-doreczen-listowych-pol-roku-po-uwolnieniu-rynku.html-65e32e222a5a8272879802-tmp): failed to open stream: Disk quota exceeded in /wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/ceny-doreczen-listowych-pol-roku-po-uwolnieniu-rynku/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `//wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!doctype html>...', 9) #1 /wp-includes/functions.php(5373): ob_end_flush() #2 /wp-includes/class-wp-hook.php(324): wp_ob_end_flush_all('') #3 /wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #4 /wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #5 /wp-includes/load.php(1260): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435