Powiaty i gminy nabywające energię elektryczną poprzez grupy zakupowe płacą średnio o 10% taniej niż jednostki samorządowe kupujące energię samodzielnie – takie wyniki przyniosło badanie przeprowadzone wspólnie przez firmę analityczną Audytel i Związek Powiatów Polskich
Podczas konferencji prasowej w siedzibie Związku Powiatów Polskich w Warszawie przedstawione zostały wyniki z badań nad efektywnością działania grup zakupowych energii elektrycznej wśród ponad 2,500 Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST): powiatów, miast i gmin. Badanie zostało przeprowadzone wspólnie przez firmę analityczną Audytel i Związek Powiatów Polskich w maju 2013r a jego wyniki okazały się niezwykle interesujące dla wszystkich samorządowców. Na podstawie zebranych danych o zużyciu energii i jej faktycznych kosztach stwierdzono, że te jednostki, które kupują energię elektryczną poprzez grupy zakupowe płacą średnio około 6,3% mniej za samą energię i aż o 13,8% mniej za dystrybucję energii, co w sumie oznacza oszczędności na poziomie około 10% całkowitych kosztów energii elektrycznej zużywanej przez JST.
„Zwiększanie zakresu zadań, jakie stoją przed samorządami i perspektywa braku dodatkowych funduszy wymaga coraz bardziej uważnego i profesjonalnego zarządzania publicznym groszem” – powiedział Rudolf Borusiewicz, Sekretarz Generalny Związku Powiatów Polskich – „Dlatego też wszelkie możliwości obniżenia kosztów, zwłaszcza stałych kosztów, obciążających kasy powiatów i gmin, powinny być wykorzystywane przez władze jednostek samorządowych. Związek Powiatów Polskich będzie promował dobre wzorce i zachęcał do wymiany doświadczeń pomiędzy tymi, którzy już oszczędzają i tymi, którzy chcieliby skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań organizacyjnych”.
Deregulacja rynku sprzedaży energii elektrycznej oraz fluktuacje cen sprawiają, że problematyka zakupu energii elektrycznej stała się gorącym tematem. W celu usprawnienia tego procesu i uzyskania oszczędności kosztów wiele JST zaczęło organizować grupy zakupowe, których zadaniem jest zbieranie informacji na temat zużycia energii elektrycznej oraz prowadzenia usystematyzowanego procesu zakupu energii elektrycznej, zgodnie wymaganiami ustawy Prawo zamówień publicznych.
„Pojedyncze powiaty i gminy zwykle są w stanie zakontraktować niewielki wolumen energii, co ogranicza możliwość uzyskania konkurencyjnych warunków cenowych.”- powiedział Grzegorz Bernatek, analityk Audytela i współautor badania – „Okazuje się ponadto, że efektywny zakup energii wymaga przeprowadzanie szeregu prac przygotowawczych, np. inwentaryzacji punktów odbioru energii oraz sporządzenia skomplikowanej dokumentacji przetargowej, do których JST często nie posiadają kompetencji albo dedykowanych zasobów. Zaobserwowaliśmy, że efekty są najlepsze, gdy zakupy energii są prowadzone poprzez grupy zakupowe zarządzane przez profesjonalne organizacje zewnętrzne.”
Najważniejsze tezy raportu:
- Uwolnienie rynku energii powoduje, że klienci (w tym JST) mają wybór dostawcy i w swoim interesie powinni z tego korzystać.
- Wiele JST osiąga już spore oszczędności dzięki metodycznemu podejściu do zakupów energii elektrycznej, w tym zwłaszcza dzięki organizacji grup zakupowych.
- Około połowa JST z przebadanej grupy ponad 150 jednostek administracji samorządowej kupuje energię poprzez grupy zakupowe, co oznacza że metoda ta jest doceniana i rośnie jej popularność.
- Ci którzy kupują przez grupy zakupowe, płacą średnio o 6,3% za energię i aż o 13,8% mniej za dystrybucję, co jest wynikiem zarówno większej efektywności samego zakupu (cena energii) jak i uporządkowania ewidencji punktów i dopasowania taryf (dystrybucja).
- Dla grup prowadzonych samodzielnie przez JST oszczędności wyniosły średnio niecałe 7,4%, podczas gdy dla grup prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy bądź agendy – ponad 14%.
- Mniejsza efektywność grup prowadzonych samodzielnie może być przypisana mniejszemu doświadczenia (firmy mogą zarządzać wieloma grupami) i brakowi specjalistycznych narzędzi informatycznych do zarządzania grupą.
Dodatkowe informacje o raporcie można znaleźć tutaj.