Microsoft Azure jest platformą chmurową, która z roku na rok zyskuje na popularności. Korzystają z niej firmy, które od początku działalności decydują się na przetwarzanie i składowanie danych w chmurze, jak i firmy, które do chmury chcą zmigrować swoje zasoby. Migracja może się odbywać np. poprzez całkowite przeniesienie lub, co często jest rozwiązaniem bardziej korzystnym, skorzystanie z tzw. chmury hybrydowej. Umożliwia ona połączenie chmury prywatnej i publicznej, będąc oddzielnymi jednostkami, jednak umożliwiając wspólną przenośność danych i aplikacji.
Usługi chmurowe – statystyki
Według badań OVHcloud oraz Intela, pod koniec 2021 roku z usług chmurowych korzystało w Polsce 59% firm. Jest to wzrost o 7% wobec roku 2020. Jednocześnie coraz więcej firm planuje migrację do chmury.[1] Pandemia oraz coraz powszechniejsza praca zdalna zwiększyła zainteresowanie platformami chmurowymi. Dodatkowo rosnące koszty energii oraz personelu powodują, że firmy szukają sposobów na oszczędności.
Zalety usług w chmurze
Niewątpliwą zaletą korzystania z usług chmurowych jest elastyczność oraz skalowalność. Użytkownik nie musi posiadać własnej serwerowni i jej rozbudowywać. Dostępność zasobów fizycznych zlokalizowanych w wyspecjalizowanych data center powoduje, iż użytkownik w prosty sposób jest w stanie zwiększyć lub zmniejszyć swoje zasoby sprzętowe a tym samym wydajność dla swoich aplikacji.
Chmura obliczeniowa – wygodna forma rozlilczeń
Model płatności pay-as-you-go daje możliwość większej kontroli zarówno nad sprzętem jak i wydatkami. Użytkownik płaci wówczas za te usługi, z których rzeczywiście korzysta. W ramach zachęty, Microsoft oferuje część usług bezkosztowo i/lub koszty naliczane są dopiero po przekroczeniu limitu lub upłynięcia terminu darmowych usług. Należy jednak pamiętać, że usługi te mogą się wiązać z dodatkową opłatą za niezbędne powiązane usługi np. za transfer danych z Microsoft Azure. Obecnie Microsoft oferuje niemal 30 takich usług, z których klient może skorzystać „bezpłatnie”.