Podaż powierzchni data center na polskim rynku osiągnęła na koniec 2019 r. poziom 94 tys. m2 co oznacza, że drugi rok z rzędu spadała dynamika wzrostu podaży – po rekordowych latach 2016-2017, w którym przybyło odpowiednio 10,5 tys. m2 i 9 tys. m2 powierzchni kolokacyjnej, w 2018 roku przybyło niespełna 4 tys. m2 (wzrost o 4,5%), zaś w 2019 r. zaledwie 1,5 tys. m2.
Rysunek.
Dostępna powierzchnia netto obiektów data center w latach 2011-2020 (w tys. m2)
Źródło: Audytel, „Rynek usług datacenter w Polsce – edycja 2020”
Z drugiej strony najwięksi dostawcy mają za sobą stosunkowo dobry rok. Segment usług data center dał liderowi rynku ATM 75,9 mln przychodów 2019 r. (wzrost o rekordowe 21% w stosunku do roku poprzedniego w tym segmencie usług). Spółka raportowała poza tym, że na koniec roku powierzchnia kolokacyjna była zajęta lub zarezerwowana przez klientów w ponad 85%.
Obserwowany wzrost zajętości powierzchni kolokacyjnej w latach 2018-2019 sprzyjał uruchomieniu programów budowy nowych obiektów lub modernizacji obecnych u większości analizowanych przez Audytel usługodawców. Spośród zapowiedzi nowych inwestycji największym echem na rynku odbiły się informacje o planach otwarcia regionów swojej chmury publicznej przez Google Cloud oraz – zupełnie niedawno – przez Microsoft. Każdy z tych dostawców deklarował potrzeby infrastrukturalne na kilka serwerowni, i związane z tym miliardowe budżety inwestycyjne.
Mimo obserwowanego spowolnienia gospodarczego związanego z pandemią COVID-19, aktualna sytuacja może długoterminowo pozytywnie wpłynąć na rynek data center. Wzrosła bowiem waga bezpieczeństwa przetwarzania danych i dostępności usług IT. Dodatkowo transformacja cyfrowa przedsiębiorstw przyspieszy w związku z zwiększeniem udziału pracy zdalnej i przeprojektowania procesów biznesowych w taki sposób, żeby były one odporne na ewentualną kwarantannę pracowników. To wszystko zaś ułatwi zmianę profilu budżetów IT z CAPEX na OPEX i zwiększy wykorzystanie zewnętrznych infrastrukturalnych usług IT oraz migrację do chmury publicznej.
Według szacunków Audytela, wartość polskiego rynku usług data center i usług powiązanych przekroczy w 2020 r. 2 mld zł. Perspektywa omawianych inwestycji oraz popytu związanego z uruchomieniem sieci 5G w Polsce otworzy drogę do wzrostu do poziomu nawet 3,5 mld zł w roku 2025.
Więcej informacji na temat rynku data center w Polsce można znaleźć w najnowszym raporcie Audytel prezentującym obecny stan i prognozy rozwoju.
Zapraszamy także na spotkanie w formule online podczas którego podzielimy się z Państwem informacjami zawartymi w Raporcie.
Data: 27.05.2020 r., godz. 11:00-12:00.