Rynek e-commerce w Polsce – wzrost pod kontrolą?

Wyślij link znajomemu

Rynek dostaw kurierskich i pocztowych jest stymulowany przez dynamiczny wzrost handlu elektronicznego. Przez ostatnie lata przechodził ewolucję w zakresie typów dostaw oraz sposobów realizacji procesów ostatniej mili.

Dostawy do klientów indywidualnych przeniosły się w znaczącej mierze poza miejsce zamieszkania i pracy odbiorców paczek. Co roku uruchamiane są tysiące automatów paczkowych oraz punkty nadania i odbioru paczek. Wokół doręczeń uruchamianych jest wiele rozwiązań dodatkowych, które wpływają na elastyczność usług i wygodę klientów.

Dynamiczny wzrost wymaga coraz wyższej dostępności

Sprzedający coraz częściej zaczynają ofertować klientom dostawę tego samego dnia. Mikrodostawy i kurierzy miejscy wzrastają na znaczeniu. Jeśli klient zamówi przesyłkę do domu lub biura, normą staje się dostawa w oknie czasowym i możliwość przekierowania paczki w trakcie doręczenia.

Przesyłka od momentu zamówienia produktu do momentu dostawy do klienta jest opisana przez dziesiątki cząstkowych informacji. Wyzwaniem stało się powiadamianie klientów tylko o najważniejszych statusach. Dostępność usługi musi iść w parze z jej użytecznością. Przy tak dynamicznym rozwoju procesy w łatwy sposób mogą wymknąć się poza kontrolę. Dyscyplinowanie kupujących jako odbiorców paczek brzmi źle, ale masowe nieodbieranie paczek w terminie powoduje duże zakłócenia. Nawet jeśli za kilka lat dostawy będą realizowane za pomocą dronów i pojazdów autonomicznych, brak aktywnego uczestnictwa kupujących spowoduje wiele zakłóceń. Być może do łask wróci stara dobra instytucja zaufanego sąsiada, a w naszym rozumieniu autoryzowanego odbiorcy paczki w imieniu kupującego. Nie każdy jest jednak w takiej dobrej sytuacji. Może rozwiązaniem będzie większa skrzynka pocztowa dla każdego mieszkańca. Zmieści się do niej nie tylko list, ale także paczka. Scenariuszy można kreślić wiele, pamiętając oczywiście o ograniczeniach.

Ważnym aspektem jest liczba automatów paczkowych i gęstość ich uruchamiania

Jeśli na jednym osiedlu mieszkaniowym lub w jednym zagłębiu biurowym będzie ich kilka, częściej niż mieszkańca czy pracownika biura będzie tam można spotkać kuriera. Korki na drogach dojazdowych, zastawione parkingi mogą wpłynąć na ograniczenia we wjeździe samochodów dostawczych. Należy prowadzić ciągłe analizy w kierunku maksymalnej konsolidacji przesyłek, mikrodostaw i godzin zasilania automatów paczkowych na tych obszarach.

Zagrożeń jest więcej

Zachwiania na rynku surowców powodują zachwiania na rynku opakowań, konsolidacja usług jest związana z konsolidacją systemów informatycznych, presja na wysoką dostępność towaru może wymagać uruchamiania mikromagazynów na terenach miast. Jednym słowem analiza, scenariusze, wycena ryzyk, plany postepowania powinny być wykonywane stale i powinny być często aktualizowane. Temat dotyczy zarówno sprzedających, jak i firm świadczących usługi doręczenia.