Ceny energii elektrycznej stale rosną. Głównym powodem dalszych wzrostów ceny energii elektrycznej są rosnące ceny praw do emisji CO2. Obecnie ich ceny oscylują w okolicy 85 EUR/t co przekłada się na ceny kontraktów terminowych BASE_Y-23 oraz BASE_Q-1-23 na poziomach odpowiednio ok 620 i 700 zł/MWh. Ceny te są praktycznie dwukrotnie wyższe niż te, które notowaliśmy jeszcze w Q1’21.
Jak wynika z obecnie przedstawionych przez KOBIZE prognoz zmian cen praw do emisji CO2 może w najbliższej przyszłości rosnąć aż do poziomu 120 EUR/t co przełożyć się bezpośrednio na wzrost cen energii elektrycznej w Polsce.
„Wieloletnie prognozy wskazują, że cena energii będzie w dalszym ciągu systematycznie rosła. Wynika to z faktu, że krajowy miks energetyczny oparty jest w znaczącym stopniu o paliwa kopalne, a tym samym wrażliwy na wahania cen uprawnień do emisji CO2. Dodatkowo, cena na rynku hurtowym wyznaczana jest w oparciu o tzw. model krańcowy, w którym cenę energii wyznacza najdroższe źródło domykające bilans. Dopóki źródłem tym będzie elektrownia zasilana paliwem kopalnym, cena energii będzie zależeć od dwóch czynników: ceny paliwa oraz kosztu zakupu uprawnień do emisji CO2. Te dwa czynniki nie mają znaczenia w przypadku energii z OZE, zatem wśród przedsiębiorców coraz bardziej popularne staje się odchodzenie od energii „czarnej” na rzecz zabezpieczenia dostaw energii „zielonej” po bardziej przewidywalnych cenach.” – dodaje dr inż. Sebastian Gurgacz, ekspert rynku energii w Audytel S.A..
Nierównomierność rynku i rozchwianie cenowe w ujęciu zarówno krótko jak i długookresowym stanowią bardzo istotne ryzyko dla Organizacji, a dynamicznie rosnąca cena czarnej energii sprawiła, iż coraz więcej podmiotów interesuje się dostawą części wolumenu z odnawialnych źródeł energii (OZE). Zielona energia (OZE) jest niewrażliwa na wahania cen CO2 i pozostałe czynniki kosztotwórcze, które mają wpływ na kształtowanie się ceny energii czarnej notowanej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).
„Najważniejszym działaniem jest dywersyfikacja portfela energetycznego wraz z oceną dostawy energii ze źródeł odnawialnych (on-site lub off-site PPA). Energia odnawialna nie jest wrażliwa na zmienność cen uprawnień do emisji CO2 i paliw energetycznych a tym samym jej kontraktacja eliminuje ryzyko zmienności ceny, które występuje dzisiaj przy zakupach za pośrednictwem na TGE” – wspomina Michał Sikora, Lider Centrum Kompetencji „Zarządzanie energią” w Audytel S. A..