Logistyka Zaopatrzenia

Definicja logistyki zaopatrzenia

Logistyka zaopatrzenia odpowiada za dostarczenie odpowiedniej ilości i jakości surowców, materiałów, półproduktów i produktów gotowych do realizacji procesów produkcyjnych i obsługi klientów. Logistyka zaopatrzenia obejmuje takie czynności jak: planowanie zapotrzebowania, wybór dostawców, negocjowanie warunków dostaw, zamawianie i odbieranie towarów, kontrola jakości i ilości, magazynowanie i transport wewnętrzny. Zadania logistyki zaopatrzenia mają na celu optymalizację kosztów, czasu i jakości procesów zaopatrzeniowych, a także minimalizację ryzyka braku towarów lub nadmiaru zapasów. Optymalne zarządzanie procesami zaopatrzenia jest trudnym wyzwaniem logistycznym, którego błędy prowadzą do strat finansowych.

Zasady logistyki zaopatrzenia w przedsiębiorstwie

Procesy logistyki zaopatrzenia działają w trzech płaszczyznach, które wymagają odpowiedniego zarządzania sieciami dostaw i planowania:

  • Zakupy.
  • Magazynowanie.
  • Zarządzanie zapasami.

 

Firma produkcyjna, produkcyjno-dystrybucyjna, czy dystrybucyjna musi odpowiednio planować zamawiać materiały niezbędne do zaopatrzenia w odpowiedniej ilości, wybierając odpowiedniego dostawcę, przy uwzględnieniu ceny, jakości i warunków dostawy. Konsekwencją jakichkolwiek braków zawsze będą kosztowne przestoje, braki towarowe, a co za tym idzie spadek zadowolenia Klienta (SLA). Przy planowaniu zakupów nie można zapomnieć o optymalnym poziomie zapasów (dostosowanym do Poziomu Obsługi Klienta – SLA), aby uniknąć dodatkowych kosztów. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca składowania dla materiałów i surowców oraz produktów. Nadmierne zapasy zaopatrzenia są niepotrzebnie zamrożonym kapitałem, który można zainwestować w inne obszary rozwoju biznesu. Należy pamiętać, że koszt kapitału to tylko jeden z kosztów związanych z zapasem.

Zaplanowanie logistyki zaopatrzenia wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także ogromnego zaangażowania. Niestety w wielu przypadkach brakuje w firmie kompetencji, czasu i środków na te zagadnienia.

Dobrze przygotowana logistyka zaopatrzenia w przedsiębiorstwie zapewnia płynność dostaw oraz optymalizację kosztów. Dzięki temu ogranicza się ryzyko braków, zwiększa efektywność pracy i znacząco poprawia kondycję finansową przedsiębiorstwa. Usługi logistyki zaopatrzenia realizujemy wieloetapowo, zawsze zaczynając od przeprowadzenia wnikliwego audytu logistycznego przedsiębiorstwa (pełnego lub ograniczonego do wycinka). Analizujemy aktualną sytuację logistyki zaopatrzenia i na podstawie zebranych informacji przygotujemy indywidualnie dopasowane rozwiązania. Jesteśmy gotowi przejąć odpowiedzialność za rekomendowane rozwiązania i wesprzeć firmę w ich wdrożeniu.

Odpowiednio zaplanowana logistyka zaopatrzenia w procesie produkcyjnym na pewno przełoży się na większą efektywność pracy, otwierając tym samym przedsiębiorstwu drzwi do dynamiczniejszego rozwoju. Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami, z którymi będzie Państwo mogli szczegółowo omówić zakres realizowanych usług optymalizujących zaopatrzenie.

Nasze usługi opieramy na skrupulatnej analizie potrzeb, stosujemy indywidualne podejście do każdego Klienta biorąc pod uwagę specyfikę branży, w której działa. Projektując odpowiednio procesy logistyki zaopatrzenia, możemy wziąć pod uwagę całościowo procesy logistyczne zachodzące w firmie albo skupić się na obszarach wskazanych przez Klienta, nie tracąc przy tym z oczu obrazu całości. Sprawne i odpowiednie zarządzanie logistyką zaopatrzenia to klucz do sukcesu finansowego przedsiębiorstwa.

Korzyści z prowadzenia logistyki zaopatrzenia

Skuteczność to połączenie sprawdzonych rozwiązań logistycznych z najnowszą technologią i tego właśnie możesz spodziewać się przy współpracy z Audytel S.A.:

  • Projekt dopasowany do indywidualnych potrzeb.
  • Wytyczne do precyzyjnego zarządzania procesami zaopatrzenia
  • Szczegółowy opis (zmapowanie) obecnych procesów lub opis procesów docelowych (zamodelowanych).
  • Identyfikację źródła problemu w odniesieniu do opisanego procesu.
  • Rozwiązanie problemów, dzięki eliminacji „wąskich gardeł”
  • Wyraźną redukcję kosztów operacyjnych.

 

Logistyka Zaopatrzenia

Zadania logistyki zaopatrzenia w przedsiębiorstwie

Zasady logistyki zaopatrzenia dotyczą sposobu planowania, organizowania, realizowania i kontrolowania procesów dostarczania towarów i usług do klientów. Logistyka zaopatrzenia obejmuje zarządzanie zapasami, transportem, magazynowanie surowców, pakowaniem, obsługą zamówień i zwrotów. Celem logistyki zaopatrzenia jest zapewnienie wysokiego poziomu satysfakcji klienta przy minimalnych kosztach i ryzyku. Zasady logistyki zaopatrzenia opierają się na następujących koncepcjach:

Logistyka zaopatrzenia w przedsiębiorstwie pełni wiele funkcji, jakimi są głównie:

  • Integracja: logistyka zaopatrzenia wymaga współpracy i koordynacji między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w łańcuch dostaw, takimi jak wybór dostawców zaopatrzenia, producenci, dystrybutorzy, sprzedawcy i klienci.
  • Optymalizacja kosztów zaopatrzenia. Logistyka zaopatrzenia dąży do maksymalizacji efektywności i efektywności procesów dostarczania towarów i usług przy minimalnym zużyciu zasobów i czasu.
  • Sprawne sterowanie dostawami zapewnia spełnienie lub przekroczenie oczekiwań klientów pod względem jakości, terminowości, niezawodności i bezpieczeństwa dostaw.
  • Synchronizacja procesów dostaw -wykorzystuje nowe technologie, metody i rozwiązania w celu poprawy wydajności, jakości i konkurencyjności łańcucha dostaw.
  • Spełnianie potrzeb materiałowych -zapewnia spełnienie lub przekroczenie oczekiwań klientów pod względem jakości, terminowości, niezawodności i bezpieczeństwa dostaw.
  • Optymalizacja poziomu zapasów musi być zdolna do dostosowywania się do zmieniających się warunków rynkowych, popytu, preferencji i wymagań klientów.

 

Jako podmiot zewnętrzny patrzymy na działalność przedsiębiorstwa z innej perspektywy. W zależności od skali organizacji, projektowanie logistyki zaopatrzenia może być bardzo złożonym procesem, w którym każdy element systemu logistycznego ma znaczenie, dlatego do takiej współpracy delegujemy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Są oni w stanie zlokalizować newralgiczne obszary, które warto zorganizować w inny, bardziej efektywny sposób. Dzięki temu projektowanie logistyki zaopatrzenia z Audytel przynosi wymierne rezultaty w postaci redukcji kosztów logistycznych, usprawnienia procesów oraz poprawy ich efektywności.

Zajmujemy się kompleksową strategią organizacji w zakresie logistyki zaopatrzenia oraz strategią operacyjną w celu rozwoju i optymalizacji działalności  organizacji. Dostarczamy praktycznych i strategicznych rozwiązań, które zoptymalizują, unowocześnią i udoskonalą wszystkie elementy łańcucha dostaw.

Przeanalizujmy logistykę zaopatrzenia w Twojej firmie z dystansem i kreatywnie

Zadzwoń lub wypełnij formularz