Zarządzanie łańcuchem dostaw
W naszych projektach definiujących strategię logistyki dokładnie wyjaśniamy czym jest łańcuch dostaw, na czym polega i z czego się składa. Pojęcie łańcuch dostaw i próba jego zdefiniowania przy użyciu jednego stwierdzenia jest bardzo trudna. Elementy łańcucha dostaw są bowiem tak rozległe, że można stosować je określając różnego rodzaju procesy logistyczne zachodzące w przedsiębiorstwie. Najłatwiejszym wyobrażeniem przedstawiającym logistyczne zarządzanie łańcuchem dostaw jest powiązana sieć podmiotów złożona przykładowo z przedsiębiorstwa produkcyjnego, jego dostawców oraz klientów. Pomiędzy tymi wszystkimi ogniwami łańcucha logistycznego przepływają materiały (towary), informacje oraz środki pieniężne.
Zrównoważony łańcuch dostaw możemy zatem zdefiniować jako zestaw czynności i sieci połączeń, która wychodzi od samego źródła produktu i kończy się u docelowego klienta. Proces ten obejmuje odpowiednie planowanie, dokładną realizację i skuteczną kontrolę wszystkich procesów związanych z przepływem materiałów i informacji od zakupu surowców, poprzez procesy przetwórcze po doręczenie towaru klientowi. Temu wszystkiemu towarzyszy dwukierunkowy przepływ finansowy.
Konkurencyjność w biznesie od bardzo dawna nie sprowadza się jedynie do cech produktu. Ważniejsze jest to, jak szybko produkt powstanie i kiedy dotrze na miejsce lub do klienta. W tym obszarze główną rolę odgrywa m.in. sprawność zarządzania łańcuchem dostaw. Odpowiednie strategia zarządzania łańcuchem dostaw oraz odpowiednio zamodelowane procesy logistyczne przekładają się na wysoką konkurencyjność na rynku. Zautomatyzowane procesy systemów zarządzania łańcuchem dostaw zwiększają precyzję działań oraz szybkość reakcji na zmiany. Informatyzacja zachodzących procesów poprawia przepływ informacji i skraca czas przesyłania danych, przepływ środków finansowych.
Zrównoważony rozwój łańcucha dostaw
Głównymi czynnikami, które mają wpływ wydajność łańcucha dostaw to:
- odpowiednie planowanie.
- sprawny przepływ informacji
- efektywne procesy
- powiązanie wynagrodzeń z efektami pracy
Elementy łańcucha dostaw
Łańcuch dostaw obejmuje:
- planowanie
- czynności związane z przepływem materiałów i informacji
- zakup surowców
- procesy przetwórcze
- doręczenie produktu klientowi
Jako podmiot zewnętrzny patrzymy na działalność Twojego przedsiębiorstwa z innej perspektywy. W zależności od skali organizacji, modelowanie zrównoważonego łańcucha dostaw może być bardzo złożonym procesem, w którym każdy element systemu logistycznego ma znaczenie, dlatego do takiej współpracy delegujemy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Są oni w stanie zlokalizować newralgiczne obszary, które warto zorganizować w inny, bardziej efektywny sposób tworząc koncepcję łańcucha dostaw. Dzięki temu modelowanie elementów łańcucha dostaw z Audytel przynosi wymierne rezultaty w postaci redukcji kosztów logistycznych, usprawnienia procesów oraz poprawy ich efektywności.
Audyt łańcucha dostaw
Analiza logistyczna przedsiębiorstwa / Audyt